Dlaczego ubezpieczenie kosztów leczenia jest ważne podczas zagranicznego wyjazdu?

Podczas wyjazdu za granicę zawsze zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. W jego skład wchodzi interesująca nas ochrona, czyli ubezpieczenie kosztów leczenia, które chroni finansowo podróżnego w razie poważnych problemów ze zdrowiem w czasie pobytu poza granicami Polski. Dowiedzmy się o nim więcej!

W tym artykule poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące ubezpieczenia kosztów leczenia, które jest jedną z ochron oferowanych w ramach ubezpieczenia turystycznego – więcej o nim przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/

Co to jest ubezpieczenie kosztów leczenia?

Podróżowanie to jedna z częściej wymienianych pasji. Zapewne większość z nas chciałaby wybrać się w podróż marzeń pełną atrakcji czy po prostu wypocząć na rajskiej tropikalnej plaży. Jednak podczas takiego wyjazdu istnieje ryzyko wypadku czy poważnej choroby, dlatego organizatorzy turystyki (np. biura podróży) mają obowiązek zapewnić podróżnym ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenie kosztów leczenia.

Co jednak z osobami prywatnymi, które same organizują sobie wyjazd? W takiej sytuacji muszą one we własnym zakresie zadbać o swoje bezpieczeństwo ubezpieczeniowe. Najprościej kupić polisę w kalkulatorze ubezpieczeń. Przejdźmy jednak do rzeczy, dlaczego ubezpieczenie kosztów leczenia jest tak ważne?

Ubezpieczenie to pokrywa koszty leczenia w prywatnych i publicznych placówkach medycznych podczas zagranicznej podróże w związku z wypadkiem lub zachorowaniem. Na co trzeba zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Podróżni kupujący ubezpieczenie kosztów leczenia w ramach ubezpieczenia turystycznego powinni zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. Określa ona maksymalne wsparcie finansowe, na jakie mogą liczyć w ramach ochrony. Dlatego ważne jest, by suma ubezpieczenia kosztów leczenia była jak najwyższa. Bardzo duże znaczenie ma to podczas wyjazdów do krajów, gdzie leczenie jest drogie lub wymaga dodatkowego drogie transportu medycznego – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kilka wariantów ubezpieczenia turystycznego z różnymi zakresami ochrony i sumami ubezpieczeń. Te najlepsze opcje mają sumy ubezpieczenia kosztów leczenia przekraczające 1 000 000 zł. Na przykład w AXA Partners może to być nawet 40 000 000 zł!

Dlaczego EKUZ nie wystarczy? 

Jako obywatele Unii Europejskiej możemy w krajach członkowskich, EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) i Wielkiej Brytanii korzystać z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych warunkach, jak robią to obywatele tych państw, jeśli posiadamy EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Czy więc taki dokument nie wystarczy podczas podróży?

Po pierwsze, z oczywistych względów EKUZ działa tylko w części krajów europejskich i nie przyda się w Azji, Afryce, Amerykach czy Australii. Po drugie, pozwala on na leczenie jedynie w publicznych placówkach, a z nimi może być problem w popularnych kurortach.

Dodatkowo ubezpieczenie kosztów leczenia w połączeniu z assistance podróżnym (często tak jest oferowane) zapewnia również pokrycie kosztu transportu medycznego czy akcji ratowniczej. EKUZ nie pokrywa kosztów takich świadczeń. Dlatego w przypadku wyjazdu do krajów, w których można korzystać z karty, warto mieć również ubezpieczenie kosztów leczenia, lecz jego suma nie musi być tak wysoka jak podczas podróży do egzotycznych krajów czy USA.

Kiedy się przyda?

Warunki ubezpieczenia kosztów leczenia zależą od wybranego wariantu ubezpieczenia i oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Przeważnie zapewnia ono wsparcie finansowe w przypadku:

  • hospitalizacji,
  • zabiegów ambulatoryjnych,
  • niezbędnych operacji i zabiegów,
  • wizyty lekarskiej,
  • transportu medycznego,
  • badań diagnostycznych,
  • niezbędnego i pilnego leczenia stomatologicznego,
  • zakupu lekarstw czy opatrunków,
  • leczenia związanego z ciążą i porodem,
  • zakupu czy naprawy protez i okularów korekcyjnych.

Dokładną listę świadczeń znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), czyli dokumencie przygotowywanym przez ubezpieczycieli, który zawiera najważniejsze informacje o ubezpieczeniu. O czym powinniśmy jeszcze pamiętać?

Ubezpieczyciele oprócz ogólnej sumy ubezpieczenia kosztów leczenia wprowadzają także dodatkowe limity i ograniczenia dotyczące poszczególnych świadczeń. Na przykład na leczenie stomatologiczne może to być kilka tysięcy. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się warunkami ubezpieczenia.

W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i połączonego z nim assistance ubezpieczyciele zapewniają pokrycie kosztów akcji ratowniczej w górach i na morze. Jest to szczególnie ważne podczas wyjazdu na narty zimą, ponieważ takie akcje są płatne i mogą kosztować bardzo dużo – np. w Alpach czy na Słowacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *