Szwecja w jeden dzień – co warto zobaczyć?

Jednodniowe wycieczki cieszą się sporą popularnością wśród turystów. Choć najczęściej wybierane kierunki to polskie morze i góry, na jeden dzień można też wyjechać za granicę – i to niekoniecznie do Niemiec czy na Słowację. Położona po drugiej stronie Bałtyku Szwecja jest coraz chętniej odwiedzana przez Polaków, którzy mają ochotę na krótką wycieczkę. Sprawdź, gdzie warto pojechać na jednodniową wycieczkę do Szwecji.

Wycieczka jednodniowa do Ystad

Ystad to urocze miasto portowe, które spodoba się szczególnie osobom nieprzepadającym za zgiełkiem tłumów i kolejkami turystów. Wycieczka do Ystad jest bardzo prosta w organizacji, gdyż praktycznie jesteśmy na miejscu po zejściu z pokładu promu i nie musimy nigdzie dojeżdżać. Podróżujący do południowej Szwecji bardzo często decydują się właśnie na promy do Ystad, które odpływają codziennie ze Świnoujścia. Prom do Ystad płynie ok. 7,5 godziny, dlatego warto wypłynąć rano lub wczesnym popołudniem. 

Co można zobaczyć na miejscu? Jeśli chodzi o zwiedzanie, Ystad jest rajem dla miłośników Henninga Mankella. To właśnie tutaj słynny pisarz umieścił akcję swoich powieści o komisarzu Kurcie Wallanderze. Obowiązkowe punkty dla fanów serii to Mariagatan 10 (dom Wallandera), Lingsgatan 3 (Fridolfs Konditori, ulubiona kawiarnia Kurta) i Hamngatan 10 (bar Hotelu Continental, gdzie Wallander zamawiał whisky bez lodu).

Przez Ystad wiedzie też trasa Europejskiego Szlaku Gotyckiego, na której leży Kościół Mariacki – z jego wieży codziennie między 21:15 i 1:00 rozbrzmiewa hejnał. Sporą atrakcją jest także sam port w Ystad, gdzie znajduje się Sandhammaren – latarnia morska położona najbliżej Polski. Polecamy również wizytę w Muzeum Charlotte Berlin, które mieści się w domu Szwedki. Choć Charlotte była nauczycielką gry na fortepianie, odważnie inwestowała w akcje, a zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczała na meble, srebra, zegarki i inne piękne przedmioty, które dziś możemy podziwiać w jej dawnym domu.

Jeden dzień w Malmö

Jeśli podróżujesz do Szwecji promem, najlepiej zatrzymać się na południu, czyli w Skanii. Stolicą tego regionu jest Malmö, położone od Ystad o ok. 60 km. W przeciwieństwie do spokojnego Ystad Malmö to miasto, które tętni życiem. Znajdziemy tu zarówno piaszczyste plaże, jak i modne restauracje oraz kawiarnie. Będąc w Malmö, warto zobaczyć renesansowy zamek Malmöhus. To właśnie tutaj w 1434 roku stanął zamek ufundowany przez króla Eryka Pomorskiego. Oryginalną budowlę częściowo rozebrano na początku XVI wieku, a na jej miejscu król Chrystian III nakazał wybudować Malmöhus. Turyści mogą zwiedzać zamek, a także znajdujące się w nim muzea, w tym Muzeum Techniki i Żeglugi Morskiej z okrętem podwodnym U3. 

Podczas wizyty w mieście warto udać się też na Lilla Varvsgatan 14, gdzie mieści się najwyższy budynek mieszkalny w całej Szwecji o wdzięcznej nazwie Turning Torso. Wieżowiec zaprojektował hiszpański architekt Santiago Calatrava, który jest również autorem projektów dworca Berlin-Spandau, Muzeum Sztuki w Milwaukee czy podwieszanego mostu Puente del Alamillo, który znajduje się w Sewilli.

Malmö to także brama do Danii, o czym doskonale wiedzą fani serialu „Most nad Sundem”. To właśnie w stolicy Skanii znajduje się szwedzka część mostu Öresundsbron o długości 7845 metrów, który łączy Malmö z Kopenhagą. Jeden dzień to trochę za mało, by zwiedzić oba te miasta, ale przecież zawsze można przedłużyć wyjazd 🙂

Jednodniowa wycieczka do Lund

Zaledwie 20 km na północny wschód od Malmö leży Lund, miasto uniwersyteckie, w którym mieści się słynny Uniwersytet w Lund, znany również jako Królewski Karoliński Uniwersytet. Jest to jedna z największych uczelni w Szwecji i całej Skandynawii, uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Uniwersytet został założony w 1666 roku, co czyni go drugim najstarszym tego typu obiektem w Szwecji, zaraz po Uniwersytecie w Uppsali.

Podróż pociągiem z Malmö do Lund trwa ok. 15 minut, dlatego zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce podczas jednodniowej wycieczki. Jedną z największych atrakcji miasta jest Skansen Kulturen. Tak jak w przypadku wspomnianego wcześniej uniwersytetu, jest to drugi najstarszy skansen w Szwecji (zaraz po skansenie sztokholmskim). Skansen w Lund to tzw. miasto w mieście, dlatego wchodząc na jego teren, można momentalnie przenieść się w czasie. Znajdziemy tu nie tylko domy z przeszłości, lecz także kościół z cmentarzem. Oprócz tego na odwiedzających czekają wystawy stałe i czasowe. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 90-130 SEK (ok. 40-57 zł), a osoby do 18 lat wchodzą za free. Ceny i godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu.

W Lund znajduje się też jeden z najstarszych kościołów w Szwecji. Mowa o Katedrze w Lund, która jest jedynym szwedzkim budynkiem sakralnym reprezentującym styl romański. Budowa katedry rozpoczęła się w latach 80. XI wieku, a od XIII do XV wieku odbywały się tu koronacje duńskich królów. Turyści mogą zwiedzać zarówno wnętrze katedry, jak i kryptę, gdzie znajduje się wiele trumien, grobowców i sarkofagów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *