Top 6 produktów koszernych – poznaj kuchnię żydowską

Kuchnia żydowska nie jest popularna na świecie tak, jak inne. Nie oznacza to jednak, że nie wyróżnia się niczym szczególnym! Kuchnia koszerna, bo tak inaczej nazywana jest żydowska kuchnia, to dania przyrządzone z wyszczególnionych produktów. O tym, które z nich są koszerne, a które nie, decydują zasady bądź święta religijne. Które produkty koszerne są najbardziej popularne wśród Żydów? Jakie są podstawowe zasady ich przetwarzania? Sprawdź pyszne jedzenie koszerne, które być może warto będzie włączyć do swojego menu.

Kuchnia żydowska – zobacz, czym charakteryzuje się kuchnia koszerna

W jaki sposób podzielone są produkty koszerne?

Koszerne produkty są takimi, które uznaje się za czyste lub odpowiednie do spożycia. Określenie „koszerne” zaczerpnięte zostało z języka hebrajskiego (kasher), oznaczając dosłownie „bycie właściwym do zjedzenia”. Przepisy na jedzenie koszerne są wobec tego bardzo uściślone. Produkty, z których przygotowywane są koszerne dania, muszą być dozwolone do użycia, a także wyprodukowane i przetworzone w określony sposób. Tylko tak bowiem nie naruszy się praw religijnych, które są dla Żydów bardzo ważne. Koszerna żywność dzieli się przede wszystkim na trzy główne kategorie:

  • Mięso – wyłącznie drób oraz mięso przeżuwaczy. Nie uznaje się w kuchni żydowskiej mięsa wieprzowego.
  • Nabiał – np. masło, sery, mleko, jogurty. W kuchni żydowskiej nie wolno łączyć mleka z mięsem.
  • Pareve – pozostałe produkty koszerne, które nie są mięsem lub nabiałem. Do tej grupy produktów należą jajka i ryby, ale też orzechy, oleje, nasiona, owoce, warzywa i wino koszerne.

Bardzo ważne jest, aby przedmioty do przetwarzania mięsa i nabiału przechowywać w kuchni żydowskiej osobno. Nie można ich również myć w jednym zlewie. Po spożyciu mięsa należy odczekać kilka godzin, zanim sięgnie się po produkt mleczny – zazwyczaj jest to od 4 do 6 godzin.

Mięso koszerne

W kuchni żydowskiej uznaje się wyłącznie drób (przepiórka, gęś, kurczak, gołąb, indyk) oraz mięso przeżuwaczy (zwierząt z rozdwojonymi kopytami lub racicami). Ważne, aby mięso koszerne na ubój oddane zostało wcześniej do szocheta – osoby profesjonalnie zajmującej się rytualnym ubojem zwierząt według żydowskiej tradycji.

Nie uznaje się w kuchni żydowskiej mięsa wieprzowego, a więc np. królików, kangurów, koni, wielbłądów, świń czy wiewiórek. W przypadku drobiu nieuznawane są zaś ptaki padlinożerne i drapieżne, np. sowy, mewy, orły i jastrzębie.

Nabiał, czyli milching

W kuchni żydowskiej uznawane są jogurty, mleko, masło czy sery. Należy jednak pamiętać, że powinny być one czystego pochodzenia – a więc pochodzić od koszernych zwierząt. Nie można mieszać stuprocentowego nabiału z innymi produktami pochodzącymi od zwierząt – co bardzo często zdarza się w sklepowych produktach.

Biblia mówi następująco: „Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku matki”. Dlatego też, jak już wspominaliśmy, Żydzi nie mogą łączyć mięsa z nabiałem. Nie wolno im również używać tego samego naczynia bądź sztućców do nabiału, gdy wcześniej dotykało się nimi mięsa.

Pareve

Do tej kategorii wliczają się głównie ryby oraz koszerne jajka. Oba produkty klasyfikowane są jako niezawierające mięsa i mleka. Ryby należące do tej grupy produktów powinny posiadać łuski oraz płetwy. Dozwolone są zatem np. makrela, karp, pstrąg, śledź, łosoś, tuńczyk i halibut. Jeżeli w wodzie żyją zwierzęta nieposiadające takich cech, nie wolno ich spożywać (np. owoce morza). Ryby, co ciekawe, można jeść razem z mięsem lub razem z nabiałem.

Czym są z kolei koszerne jajka? Otóż jajkami, które nie posiadają żadnych śladów krwi. Należy więc wszystkie jajka, które chce się spożyć, sprawdzać z osobna – jedno po drugim. Można jeść jajka zarówno z mięsem, jak i z nabiałem. Pamiętając oczywiście, aby mięsa i nabiału nie łączyć ze sobą. Jeżeli chcesz przygotować jedną z potraw żydowskich, koniecznie zajrzyj tutaj i zainspiruj się przepisami kuchni żydowskiej.

Tak wygląda kuchnia żydowska – sprawdź najważniejsze produkty!

Pieczywo

Mięso, nabiał i pareve obłożone są największymi restrykcjami co do spożywania ich. Pozostałe produkty są raczej neutralne, choć i w ich przypadku nie można zachować pełnej swobody. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, w jaki sposób produkty zostały przetworzone. Koszernym pieczywem jest takie, które zostało przygotowane z czystych ziaren – a więc nieprzetworzone za pomocą np. tłuszczów zwierzęcych.

Tak samo, jeżeli naczynie do przetwarzania zbóż nasmarowane zostanie wcześniej zwierzęcym tłuszczem, pieczywo nie będzie mogło zostać uznane za koszerne. W sklepach spożywczych ciężko o skład bułki, rogalików czy niefoliowanego chleba. Właśnie dlatego też Żydzi szukają w sklepach certyfikowanego pieczywa, które spełnia ich wymogi.

Nasiona, orzechy

Produkty zaliczane do tej kategorii z reguły są koszerne. Można do nich wliczyć również oleje pochodzące z nasion i orzechów. Należy jednak pamiętać, że wytwarzając te produkty narzędziami, których wcześniej używało się do przetwarzania mięsa lub nabiału, nie będzie można włączyć nasion bądź orzechów do menu jako koszernych.

Aby upewnić się, że oleje są koszerne, należy zawsze czytać etykiety w sklepach. Niektóre oleje muszą bowiem przejść przez kilka różnych procesów, zanim wypuszczone zostaną do sprzedaży i nadadzą się do spożycia. Owszem, nie można pilnować każdego etapu produkcji. Warto jednak czytać etykiety, aby upewnić się, że dany olej uznać można za koszerny.

Warzywa, owoce i wino koszerne

Warzywa i owoce mogą być koszerne pod warunkiem, że nie ma na nich obecności żadnych larw czy też robaków. Należy dopilnować również, aby owoców i warzyw nie przetwarzać koszernymi urządzeniami, które nie miały styczności z nabiałem bądź mięsem. Z niektórych warzyw i owoców tworzy się różne żydowskie desery jak np. słodka potrawa żydowska cymes.

Jeżeli chodzi o wino koszerne, powinno być ono także przyrządzane ze wszystkich koszernych składników oraz naczyń – zarówno podczas zbierania owoców na wino, jak i samego procesu jego przygotowywania. Warto dodać, że Żydzi spożywają wino podczas wielu ceremonii religijnych. Dlatego, aby mieć pewność co do koszerności wina, zawsze powinien przygotowywać je praktykujący od dawna Żyd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *