Buty trekkingowe – najlepsze buty na wyprawę

Turystyka piesza to coraz popularniejsza forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Plenerowe wycieczki to doskonała okazja na integrację z rodziną i znajomymi. Każdy turysta przed wyjściem na szlak powinien jednak zaopatrzyć się w podstawowy, niezbędny sprzęt. Najbardziej potrzebnym elementem wyposażenia każdego wędrowca są dobrze dobrane buty. Warto poświęcić trochę czasu na wybór najlepiej dopasowanego modelu oraz rozmiaru. O czym jeszcze warto pamiętać, kupując buty trekkingowe?

Najważniejsze cechy dobrych butów treningowych

Wybór odpowiednich butów trekkingowych należy dobrze przemyśleć i przed zakupem wybranego modelu zastanowić się czy sprosta wszelkim oczekiwaniom użytkownika. Bardzo ważne jest dopasowanie idealnego rozmiaru. W bucie powinno zostać troszkę wolnego miejsca, jednak nie zbyt wiele. Jeżeli rozmiar będzie zbyt mały bądź zbyt duży – nogi będą narażone na odciski oraz otarcia, które sprawią, że żadna wycieczka nie będzie przyjemna. Niezwykle istotne jest to, żeby wybrane buty trekkingowe były wykonane z dobrej jakości materiałów. Poleca się zakup jedynie butów wodoodpornych. Nawet w miesiącach letnich podczas słonecznej pogody istnieje ryzyko natrafienia po drodze na kałuże i strumyki. To jaki model będzie odpowiedni w danej sytuacji, duży wpływ ma także pora roku i panujące warunki atmosferyczne. Na wakacyjny sezon zdecydowanie lepiej nadadzą się lekkie, lecz sztywne półbuty ze stabilną podeszwą. Z kolei na zimowe wędrówki warto przygotować nieco cięższe buty z podeszwą, do której można bez problemu przyczepić raki.

Buty trekkingowe – niskie czy wysokie?

Podstawowe rozróżnienie modeli butów trekkingowych odbywa się na podstawie wysokości cholewki. Niskie buty trekkingowe zapewniają niezwykłą wygodę podczas marszu. Dzięki temu możliwe jest szybsze poruszanie się. Dedykowane są one przede wszystkim wędrówkom po dolinach i stosunkowo prostym terenie. Doskonale sprawdzają się także w niższych partiach gór. Obuwie z niską cholewką często wybierane jest także przez miłośników kolarstwa. W komplecie z wygodną torbą są doskonałym elementem odzieży rowerowej. Jeżeli planujesz pokonywanie długich tras turystycznych jednośladem, koniecznie sprawdź wszystko o plecakach rowerowych i wybierz odpowiedni dla Ciebie model. Z kolei buty trekkingowe za kostkę powinny wybrać osoby planujące wyprawy w wyższe partie gór. Również turyści niewprawieni w chodzeniu po nierównym, górskim terenie raczej powinni wybierać buty z wyższą cholewką. W zdecydowanie większym stopniu stabilizują one stopę i zapobiegają powstawaniu niechcianych kontuzji. Dzięki takiemu fasonowi kostka i ścięgna są dużo bezpieczniejsze. Takie buty są także niezastąpione w okresie zimowym. Warto jednak pamiętać o tym, że wysokość cholewki należy wybierać biorąc pod uwagę głównie wagę bagażu i poziom trudności wybranej trasy.

Jakie czynniki wpływają na wybór podeszwy?

Ogromne znaczenie podczas wyboru butów trekkingowych ma dobranie odpowiedniego rodzaju podeszwy. Z reguły niskie buty trekkingowe charakteryzują się raczej cienką podeszwą. Sprawdza się ona doskonale na trasach z komfortową i niezbyt kamienistą podeszwą. Z kolei buty z cholewką wyższą mają twardą podeszwę, która umożliwia wygodny marsz w wyższych partiach gór, gdzie znajduje się wiele różnych kamieni. Głównym czynnikiem wpływającym na grubość podeszwy jest więc charakterystyka podłoża na trasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *