Ile kosztuje wysłanie walizki kurierem? Cena może mile zaskoczyć

Podróże samolotem stały się dla wielu z nas codziennością, a tanie linie lotnicze kuszą tym, by zdobywać kolejne kierunki w zaskakująco niskich cenach. Jedyny problem, jaki towarzyszy takim – często bardzo spontanicznym – podróżom? Zazwyczaj to bagaż. W sytuacji, gdy dana firma lotnicza umożliwia zabranie jedynie podręcznego, za każdy inny oczekuje sporej dopłaty. Stąd coraz chętniej sięgamy po alternatywę – wysłanie walizki na miejsce pobytu, np. w hotelu.

Prawdziwa eksplozja tanich lotów i ich popularności nastąpiła tuż przed wybuchem epidemii COVID-19. Jeszcze w 2019 r. tylko jedna z wiodących linii szczyciła się tym, że obsłużyła ponad 100 mln pasażerów. I choć pandemia wyhamowała zainteresowanie lotami, obecnie wraca ono już do standardowych wymiarów. Zmieniło się wiele, ale niezmienny pozostaje problem: co zrobić z bagażem, którego nie można zabrać do samolotu?

Wylot tanimi liniami lotniczymi a bagaż podręczny i rejestrowany

Standardem jest możliwość zabrania bagażu podręcznego. To jednak zwykle niewielkie możliwości. Bagaż podręczny powinien mieścić się w przedziale 40x35x12 cm przy czym do jego wymiarów zalicza się już elementy wystające – wszelkie uchwyty, kółka czy rączki. I choć powstały nawet walizki dostosowane do minimalistycznych wymiarów Ryanair czy WizzAir, zmieszczą one niewiele. Jeśli na wakacje tanimi liniami wybiera się rodzina 2+2, niewątpliwie trudno wszystko skryć w tak małej przestrzeni.

Można oczywiście sięgnąć po wariant bagażu rejestrowanego. W przypadku połączeń lokalnych trzeba za niego dopłacić. Ryanair zakłada, że tego rodzaju bagaż to minimum 100 zł w przypadku, gdy jego waga nie przekroczy 20 kg. Jeśli jest większa, zabranie go będzie droższe. Podobnie jest w przypadku innych linii lotniczych. Zasada ta dotyczy nawet tych, które nie należą do ekonomicznych a standardowych. Tak działa np. LOT, w którym trzeba liczyć się z kosztem na poziomie ok. 200 zł.

Bagaż kurierem – czy to się opłaca?

W sytuacji, gdy zabranie dużej walizki na city break (tak, nawet 3-dniowy wypad może być okazją do zabrania zaskakująco dużo odzieży…) lub tygodniowy pobyt na Wyspach okazuje się być niemałym kosztem, warto sprawdzić, ile kosztuje wysłanie bagażu lotniczego kurierem.

Jak pokazują analizy platformy KurJerzy.pl, przeciętnej wielości walizkę ważącą do 20 kg można zlecić w cenie nawet niższej niż ta proponowana przez firmę lotniczą Dodatkowo użytkownik nie ma problemów logistycznych: transportu walizki i wszelkich innych procedur. Oddaje ją kurierowi, by potem – od kolejnego jej przedstawiciela – odebrać już w danej lokalizacji i wskazanym terminie. Jeśli chcesz ograniczyć formalności, zamów kuriera do domu i zleć wysyłkę swojego bagażu w ten sposób.

Korzystna jest również cena – szczególnie w przypadku bardzo popularnych kierunków kurierskich. Np. paczkę na trasie Polska-Anglia można nadać już od 60 zł brutto. Dodatkowo, dzięki firmie kurierskiej można nadać przesyłkę o wadze wyższej niż ta oczekiwana przez linie lotnicze. To 30 – zamiast typowych 20 – kilogramów.

Wysyłając bagaż lotniczy kurierem trzeba pamiętać o jego szczególnym zabezpieczeniu. Dobrze, by była ona ukryta w kartonie. Choć część z firm kurierskich dopuszcza zlecenia zabezpieczone folią stretch, idealnym wariantem pozostaje jednak sztywny, mocny prostopadłościan z usztywnionymi ściankami. Istotne są też wymiary. Tego rodzaju paczka nie powinna przekraczać parametrów wymaganych przez firmy kurierskie. W takiej sytuacji może dojść do doliczenia dodatkowych opłat za niestandardowe wymiary.

Czy nie miało być lotniczą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *