Co warto zobaczyć w Poznaniu? Atrakcje turystyczne w Poznaniu

Poznań to jedno z najbardziej rozwiniętych, a zarazem najbogatszych miast w kraju. W tej miejscowości nie brakuje ciekawych atrakcji oraz miejsc, które przykują uwagę każdego turysty. W Poznaniu nie ma miejsca na nudę, niezależnie czy jest to wyjazd jednodniowy lub dłuższy. Jest wiele obszarów, które zapewnią nam rozrywkę i wrażenia na cały dzień. Jakie miejsca warto zobaczyć? Jakie są najciekawsze atrakcje w Poznaniu? Zapoznaj się z listą najlepszych miejsc jednego z najstarszych miast w Polsce.

Stary Rynek

Ratusz to najważniejszy, a jednocześnie najstarszy budynek znajdujący się na Starym Rynku. Przykład architektury renesansu został utworzony przez architekta pochodzenia włoskiego. Niestety podczas wojny wiele budynków na Starym Rynku zostało zniszczonych. Mimo to, nadal domki budników zachwycają barwami i charakterystycznymi ozdobami. Budowle wprowadzają niepowtarzalny, poznański klimat.

Zamek Królewski

Budowa zamku została rozpoczęta za ingerencją Przemysłu I, a budowę zakończono dopiero za czasów Kazimierza Wielkiego. Jest to największa świecka budowla w Polsce. Wiele razy była odbudowywana, aby dalej przypominała o dawnych czasach kraju. Została ofiarą m.i.n wojny północnej lub potopu szwedzkiego. Po licznych odrestaurowywaniach, dzisiejszy zamek nie przypomina pierwotnej struktury na zasadzie obronno-reprezentacyjnej. Elementy, które zostały zachowane z czasów średniowiecza to parter, piwnica oraz niektóre fragmenty muru miejskiego.

Ostrów Tumski

To właśnie tutaj między VIII a XIX wiekiem powstał pierwszy gród obronny. Jest to miejsce, gdzie odbył się pierwszy chrzest Polski. Zbudowano pierwszą katedrę, wraz z pierwszym biskupstwem. Katedra Poznańska także przeszła przez wiele rekonstrukcji, które trwają po dziś dzień. Pochowane w niej zostały szlachetne osoby, przyczyniające się do historii Polski, czyli Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Harmonia i spokój to uczucia towarzyszące podczas zwiedzania tego miejsca. Ta urokliwa atrakcja, w której odbyły się najważniejsze wydarzenia Rzeczypospolitej.

Poznańskie Koziołki

Jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji miasta Poznań. Z koziołkami wiąże się legenda, która sprawia zaciekawienie historią ich powstania. Dotyczy ona pojawienia się na wieży zegarowej wspomnianych koziołków. Brzmi ona następująco. Po zakończeniu budowli Ratusza oraz zegara, została przygotowana oficjalna uczta. W menu zagościła sarnina, która niefortunnie została przygotowana przez tamtejszego kucharza. Pod wpływem paniki, postanowił on wstawić na ruszt dwa koziołki. Koziołki nie dały się złapać kucharzowi i uciekły na wieże ratuszową. Gdy wojewoda ujrzał na wieży stykające się koziołki, polecił umieszczenie na zegarze mechanicznych zwierząt jako element zegara. Odwiedzając te miejsce, na zegarze można zauważyć  „koziołków uciekinierów”.

One thought on “Co warto zobaczyć w Poznaniu? Atrakcje turystyczne w Poznaniu

  1. Byliśmy ostatnio w Poznaniu. Piękne miasto! Na pewno jeszcze wrócimy. Nocowaliśmy w samym centrum w Hotelu Włoskim! Polecam, wszędzie blisko! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *