Największe elektrownie atomowe na świecie – ranking

Na świecie obecnie mamy 454 działające reaktory atomowe, kolejnych 5 jest na etapie budowy. Czym jest elektrownia atomowa? Gdzie na świecie znajdziemy największe elektrownie? Ranking 10 największych elektrowni atomowych na świecie. 

Elektrownia atomowa to obiekt przemysłowo- energetyczny, produkujący ciepło poprzez wykorzystanie energii powstającej z rozszczepienia jąder atomów. 

W 2013 roku wyprodukowały one 2,4 biliona kWh, co stanowi 11% ogólnie wyprodukowanej energii elektrycznej na świecie. 

Najwięcej tego typu obiektów działa obecnie na terenie USA, Francji, Japonii i Rosji. 

Ranking 10 największych elektrowni jądrowych na świecie

10. Wolseong Nuclear Power Plant w Korei Południowej, o mocy 4598 MW.

9. Cattenom Nuclear Power Plant we Francji o mocy 5200 megawatów

8. Elektrownia atomowa Paluel na północy Francji o mocy 5320 megawatów 

7. Elektrownia atomowe w Gravelines znów we Francji o mocy 5460 megawatów 

6. Zaporoska Elektrownia Jądrowa na Ukrainie o mocy 5700 megawatów. Największa elektrownia położona w Europie, zlokalizowana we wschodniej części kraju, produkuje aż 20 % całkowitej energii, którą zużywa Ukraina. 

5. Elektrownia atomowa Hanbit w Korei Południowej o mocy 5875 megawatów. Posiada 6 reaktorów, a najstarszy z nich powstał w 1986 roku. 

4. Elektrownia atomowa Hanul o mocy 5928 megawatów znów położona w Korei Południowej. 

3. Elektrownia atomowa Kori w Korei Południowej o mocy 6400 megawatów, jest to największy tego typu obiekt w Korei i największa działająca elektrownia w całej Azji. 

2. Elektrownia Atomowa Bruce jest największą obecnie działającą tego typu placówką, położona jest w Kanadzie i ma moc 6384 megawaty, posiada 8 ciężkowodnych reaktorów jądrowych. Jej budowa zajęła 17 lat i zakończyła się w 1987 roku. Zajmuje powierzchnię 932 hektarów. Z uwagi na niedziałającą elektrownie jądrową Kashiwazaki- Kariwa, jest obecnie największą działającą tego typu placówką na świecie. 

1. Pierwsze miejsce przypada na elektrownie atomową Kashiwazaki- Kariwa, która znajduje się w Japonii, jej moc to imponujące 7965 megawatów, to wystarczyłoby na zasilenie energią 16 milionów gospodarstw domowych. Wewnątrz znajduje się 7 reaktorów jądrowych, zajmuje ponad 4,2 kilometra kwadratowego Wybrzeża Japońskiego. 

Jej rekordową wielką potwierdza wpis do księgi rekordów Guinessa. Placówka jednak od 2011 jest wyłączona z użycia. Na skutek katastrofy w Fukushimie wywołanej przez trzęsienie ziemi i późniejsze tsunami, jej reaktory zostały wygaszone, ale w planach jest ponowne uruchomienie elektrowni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *