Dlaczego jądro Ziemi jest gorące?

Ziemia, to trzecia planeta od Słońca, która jest tworem skalistym Układu Słonecznego. Jej wielkość klasyfikuje się na piątym miejscu, wśród wszystkich znanych planet. Szacuje się, że Ziemia posiada około 4,5 mld lat i jest jedyną zamieszkałą planetą, na której żyje wiele gatunków stworzeń, w tym człowiek. Z czego składa się Ziemia? Czym jest jądro Ziemi? Dlaczego jądro ziemi jest gorące?

Elementy składowe naszej planety – jądro Ziemi, płaszcz, skorupa ziemska

Uzyskanie wiedzy na temat poszczególnych elementów wnętrza Ziemi nie należy do prostych procesów. Badaniami tymi zajmują się geolodzy, którzy wykonują wszelkiego rodzaju wiercenia, dzięki czemu mogą ocenić i przeanalizować skład wierzchniej części planety. By określić rodzaj, budowę oraz poszczególne właściwości głębszych sfer, wykorzystywane są działania bardziej zaawansowane, obejmujące obszar geofizyki, czynności fal sejsmicznych i innych metod geologicznych. Dzięki tym wszystkim badaniom, naukowcy określili poszczególne warstwy i elementy składowe planety. Jednym z nich jest jądro Ziemi. Co to takiego? Dlaczego jądro ziemi jest gorące?

Jądro Ziemi – budowa, cechy, właściwości

Jądro Ziemi to najbardziej wewnętrzna część naszej planety. Dokładnie jej zbadanie oraz dotarcie do samego środka jest wręcz niemożliwe. Uzyskane dane pochodzą przede wszystkim z fal sejsmicznych pochodzących od wielokrotnych trzęsień Ziemi. Zgodnie z ustaleniami, które na przestrzeni lat udało się opisać element ten posiada kształt kuli o 3470 km. Skład i budowa tego fragmentu to w szczególności nikiel, żelazo, krzem, siarka i potas. Samo jądro nie jest jednolitą strukturą, a jego przekrój ujawnia jądro zewnętrzne i wewnętrzne. 

Naukowcy dowiedli również, że najbardziej wewnętrzna część planety ulega stałym zmianom. Ponadto posiada wiele różnorodnych właściwości, wśród których można wyróżnić bardzo wysoką temperaturę płynnej części tego elementu czy cechy przewodności elektrycznej – wywołujcie magnetyzm Ziemi. 

Dlaczego jądro Ziemi jest gorące?

Jądro Ziemi to twór, który posiada bardzo wysoką temperaturę. We wnętrzu naszej planety można odnotować około 4000 – 4800 stopni Celsjusza. Czym jest to spowodowane? Co naukowcy wiedzą na ten temat?

Zjawisko to najprawdopodobniej ściśle związane jest z wszelkimi reakcjami jądrowymi – zwanymi procesami radiogenicznymi. Są to przede wszystkim czynności takie jak rozpad izotopów potasu, toru czy uranu. Według naukowych teorii, ogromna temperatura wnętrza Ziemi, jest również wynikiem pozostałości po jej narodzinach. Żar we wnętrzu naszej planety spowodowany jest wolnym studzeniem, które może trwać nawet kilkadziesiąt miliardów lat. 

One thought on “Dlaczego jądro Ziemi jest gorące?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *