Na co warto zwrócić uwagę wybierając materac turystyczny?

Wybierając się na kemping bądź dłuższa wyprawę turystyczną należy zadbać o komfort i bezpieczeństwo odpoczynku. Dlatego też, oprócz namiotu, ważnym wyborem będzie również dobór odpowiedniego materaca turystycznego. Na rynku występuje kilka ich rodzajów, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Czym więc kierować się wybierając materac turystyczny?

Charakterystyka materacy turystycznych

Materace turystyczne dzielimy na kilka różnych typów. Zanim zaczniemy dobierać odpowiedni model dla siebie, zapoznajmy się z ich typami dostępnymi na rynku.

Karimaty

W ostatnich latach, te lekkie maty turystyczne zdobywają coraz to większa popularność, ze względu na łatwość przenoszenia, przechowywania oraz rozłożenia ich. Karimaty są lekkimi matami idealnymi na długie męczące wędrówki, gdzie nie będą one dodawały kilogramów w plecaku – ważą one bowiem maksymalnie 400 gram.

Materace pompowane

Materace samopompujące charakteryzują się dużą warstwą powietrza, przez co zapewniają odpowiedni komfort podczas spania oraz zabezpieczają przed zimnem i wilgocią terenu, na którym śpimy. Należy jednak wspomnieć o tym, że niektóre modele, zwłaszcza te lżejsze, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia.

Maty samopompujące

Oprócz materacy, na rynku dostępne są również maty samopompujące. Są one stworzone dla osób, które męczy długie i wymagające pompowanie. Maty takie są też o wiele lżejsze i mniej wymagające w kwestii wagi oraz przenoszenia ich.

Czym należy się kierować dobierając materac turystyczny?

Jednym z pierwszych czynników, który trzeba przemyśleć, jest ilość osób, która ma spać na danym materacu. Wiele materacy pompowanych potrafi bez problemu zmieścić więcej niż jedną osobę. Dwuosobowe materace sprawdzą się także dla osób, które chcą mieć więcej miejsca podczas snu.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest sposób podróży oraz przenoszenia materacu. W przypadku długich, wymagających, pieszych wędrówek, bądź wycieczek rowerowych, materac pompowany nie będzie najlepszą decyzją – niektóre modele potrafią ważyć nawet 12 kilogramów. W takim wypadku należy zdecydować się raczej na karimaty, bądź maty samopompujące. W przypadku podróży samochodem, gdzie większość czasu spędzimy raczej w spoczynku niż aktywnie, wybranie materacy pompowanych będzie dobrym pomysłem.

Materace pompowane to też idealny wybór dla ludzi, którym przede wszystkim zależy na jak najwyższym komforcie swojego wypoczynku. Karimata czy mata samopompująca nie zapewnią aż tak wygodnego miejsca do spania. Jeśli jednak przede wszystkim zależy nam na użyteczności i ochronie przed wilgocią czy zimnem, karimaty i maty będą strzałem w dziesiątkę. Pomimo niewielkich rozmiarów i wagi, ich ochrona jest porównywalna do tej grubego materaca, dzięki czemu są one idealnym wyborem dla mniej wymagających w kwestii pełnego komfortu.

Niezależnie od wyboru, spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz nocowanie na łonie natury zawsze jest dobrym pomysłem. Odpowiednie przygotowanie jest natomiast kluczem do sukcesu wyprawy, więc należy dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego materaca turystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *