Na co zwrócić uwagę planując wysłanie paczki do Wielkiej Brytanii po Brexicie?

Brexit sprawił, że paczki do i z Anglii, Walii i Szkocji znacząco zmieniły się pod względem procedur i formalności, które trzeba spełnić składając zamówienie usługi kurierskiej. Jak proces ten wygląda po swoistej rewolucji, do której doszło w 2021 roku?

Przesyłki do Wielkiej Brytanii to jeden z najpopularniejszych kierunków logistycznych, jakie realizują firmy kurierskie działające w Polsce. Co ważne, dotyczy to ruchu dwukierunkowego. Bardzo duża Polonia, która od lat zamieszkuje Wielką Brytanię z jednej strony zamawia przesyłki kurierskie np. do rodziny mieszkającej nad Wisłą. Z drugiej, również bliscy którzy pozostali w Polsce regularnie składają zamówienia na kuriera do Anglii Szkocji i Walii.

Odprawa celna a przesyłki na trasie Polska-Wielka Brytania

Podstawową zmianą, jaka wiąże się z Brexitem jest przejście odprawy celnej obejmującej paczki do i z Wielkiej Brytanii. Trzeba więc wypełnić szczegóły dotyczące zawartości paczki i określić czy zleceniodawca jest osobą indywidualną czy firmą. Co ważne – a o czym zleceniodawcy często zapominają – nie można przesyłki traktować jako całości. Każda grupa towarów znajdująca się wewnątrz powinna zostać opisana całkowicie odrębnie. Warto również zadbać o to, by opisy te nie dotyczyły wyłącznie samego przedmiotu, ale również charakteryzowały go bliżej – precyzując np. materiał wykonania. Ze względu na specyfikę przepisów można przyjąć bowiem zasadę, że im dokładniej jest charakteryzowany dany produkt znajdujący się wewnątrz, tym mniejsze wątpliwości towarzyszyć będą mu podczas procedury odprawy.

Oczywiście sam proces zamówienia powinien rozpocząć się dopiero wtedy gdy wszystkie przedmioty, które mają zostać wysłane na Wyspy – lub w odwrotnym kierunku – będą już znajdowały się zamkniętej przesyłce. Należy bowiem dokładnie wskazać jaka waga i wymiary charakteryzują daną paczkę. Przekłada się to bezpośrednio na cenę usługi. Jeśli dane te będą zaniżone – świadomie lub nie – zleceniobiorca z pewnością doliczy odpowiednią dopłatę lub potraktuje przesyłkę jako paczkę niestandardową. To może znacząco podwyższyć koszt wysłania jej do Anglii, Walii lub Szkocji.

Deklaracja wartości rzeczy wysyłanych na trasie Polska-Wielka Brytania

Niezbędne jest również sprecyzowanie tego, jaka jest wartość produktów znajdujących się w paczce adresowanej do lub z Wielkiej Brytanii. Można w ten sposób oznaczyć ją jako przesyłkę zawierającą:

  • rzeczy osobiste,
  • prezenty
  • produkty nie przeznaczone do sprzedaży.

W takiej sytuacji to nadawca po prostu określa wartość towarów według swojego szacunku i uznania. Nie należy oczywiście taką wykorzystywać do prób oszustwa urzędu celnego. Jeśli wewnątrz znajdują się towary, które z założenia mają być przeznaczone na handel, również trzeba określić wartość produktów oraz załączyć do przesyłki właściwy typ faktury. Niezależnie od tego czy będzie to sprzedaż hurtowa między firmami czy w formacie bezpośrednio do klienta ostatecznego, procedura jest taka sama.

Jakie opłaty reguluje się po Brexicie podczas wysyłki paczki?

Można sprowadzić je do kilku podstawowych typów. Pierwszym jest standardowe cło eksportowe, które stanowi formalność. W praktyce na paczki do Anglii nie będzie nakładane cło, jeżeli nadawca deklaruje brytyjskie lub europejskie pochodzenie towaru. Jeśli jest inaczej, zazwyczaj znajduje się już w cenie przesyłki podanej przez operatora. Kolejną opłatą jest taksa celna importowa, którą część firm kurierskich również zalicza do ceny, choć inne wyodrębniają ją ze ogólnego kosztu. Należy oczywiście pamiętać, że towary przekazywane między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem muszą zostać objęte podatkiem VAT odpowiednim do kraju podmiotu odbierającego produkt. Samą kwestię wspomnianego cła – ono budzi najwięcej wątpliwości – reguluje porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią wskazujące, że wobec towarów pochodzących krajów tych podmiotów nie będzie ono naliczane.

Planujesz wysyłkę na Wyspy lub z Anglii do Polski? W takiej sytuacji zamów kuriera przez platformę KurJerzy.pl – w ten sposób sprawdzisz, jakie są aktualne ceny oraz warunki przesyłek między tymi krajami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *