Największe Europejskie porty morskie – ranking

Nie da się ukryć, że zarówno w przypadku towarów jak i osób, transport morski jest jedną z najczęściej wybieranych metod. Państwa europejskie dokładają więc wszelkich starań, by ten rodzaj transportu był jak najlepiej rozwinięty i śmiało inwestują w porty morskie i ich modernizację. Z roku na rok są one rozbudowywane i ulepszane. Poznajmy największe, europejskie porty morskie.

Największe europejskie porty morskie- Port morski Rotterdam

To bez wątpienia największy, ale także najbardziej znaczący europejski port morski. Jego powierzchnia to aż 105 kilometrów kwadratowych i znajduje się on na Morzu Północnym w delcie rzek Renu i Mozy. Głębokość maksymalna holenderskiego portu to aż 24 metry, dzięki czemu może on gościć największe statki na świecie. Przeładowuje się tam wszystkie możliwe rodzaje towarów. Jest to jeden z najbardziej ruchliwych portów w Europie.

Największe europejskie porty morskie- Port Antwerpia

Ten belgijski port zyskał sobie miano najszybciej rozwijającego się portu w Europie Zachodniej. Zajmuje powierzchnię 113 hektarów, a zatrudnienie znalazło tam ponad 150 tysięcy osób.  Może on obsługiwać statki o ładowności powyżej 20 tysięcy TEU. Jest to także jedne z bardziej dogodnych lokalizacji- praktycznie centrum Europy. Port Antwerpia, za sprawą belgijskich władz, szczególnie zwraca się w kierunku przeładunków i ładunków petrochemii, gdzie upatrywane są największe zyski.

Największe europejskie porty morskie- Port morski w Hamburgu

To bez wątpienia największy port jakim dysponują Niemcy. Zyskał on sobie miano „bramy do świata”. Terminale są wstanie przeładować około 12 tysięcy TEU. Warto wiedzieć, że port powstał już w 1189 roku. Terminale portowe ściśle zintegrowane są z terminalami kolejowymi, dzięki czemu wszystko przebiega maksymalnie sprawnie i szybko, co ma wpływ na wiodącą pozycję portu Hamburg.

Największe europejskie porty morskie- ranking

Oprócz wymienionych czołowych portów, do największych w Europie możemy zaliczyć także:

  • Port Bremenhaven– niemiecki port znajdujący się tuż przy ujściu rzeki Weser. Jest głównym celem przeładunkowym ruchu intermodalnego- zarówno w eksporcie jak i imporcie.
  • Port Algeciras– największy hiszpański port morski, o powierzchni około 68 hektarów. Maksymalna głębokość to 16 metrów.
  • Port Walencja– jeden z wiodących portów śródziemnomorskich znajdujący się we Włoszech. Zatrudnia on około 15 tysięcy pracowników, którzy obsługują ponad 7,5 tysiąca statków rocznie.
  • Port Havre– to francuski port, który działa od 1524 roku. Posiada on specjalne sztuczne nadbrzeże, zbudowane z myślą o cargo.
  • Port Triest– ważny włoski port, zarówno dla Europy Centralnej jak i Wschodniej. Jest to także najbardziej wysunięty na północ port na całym Morzu Śródziemnym. Posiada on także status portu wolnocłowego.
  • Port Gioia Tauro– kolejny z istotnych włoskich portów, który znajduję się na trasie jednego z najbardziej ruchliwych morskich korytarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *