Liczba ludzi na świecie – ile ludzi żyje na Ziemi?

Populacja to ogólna liczba wszystkich ludzi żyjących na świecie. Liczba społeczeństwa stale się zmienia, na co wpływ maja codzienne urodzenia oraz zgony. Jaka jest obecna liczba ludzi na świecie? Jak wygląda przyrost naturalny i bilans ostatnich lat? Które państwa zajmują czołowe miejsca pod względem ilości mieszkańców?

Liczba ludzi na świecie – ile ludzi żyje na Ziemi?

Liczba populacji na świecie zmienia się z minuty na minutę. Jednakże można zauważyć tendencję wzrostową. Na rok obecny – 2020 wskaźniki pokazują 7mld 822 miliony społeczeństwa. Szacuje się, że za 30 lat liczba ta wzrośnie nawet do 10 mld. Z dokładanych analiz wynika, iż ówcześnie stan urodzeń, jest dwukrotnie większy niż suma zgonów. Co w szczególności wpływa na zmiany zachodzące w ogóle populacji? Które czynniki powodują stale wzrastającą liczbę umierających?

Liczna ludzi na świecie – czynniki powodujące zmiany

Do najbardziej popularnych czynników wywołujących zmniejszenie ludności na Ziemi są choroby. To właśnie przez nie dziennie umiera około 64 tys. ludzi. W przeliczeniu rocznym, liczba zgonów osiąga 50 mln. Do tej sytuacji przyczyniają się również śmierć biologiczna, wypadki komunikacyjne, zamieszki czy akty wandalizmu.  Sytuacja ta spowodowana jest również niekorzystnymi warunkami życia, osłabieniem warunków pogodowych czy przyrodniczych. 

Które państwa posiadają największa liczbę ludzi, a które charakteryzują się niskim wskaźnikiem populacji?

Ile ludzi żyje na Ziemi – rozłożenie geograficzne

Liczba ludzi na świecie jest dość nieregularna. Wiele państw boryka się z przepełnieniem. Na globie istnieją również miejsca, w których liczba społeczeństwa nie dorównuje ogólnej powierzchni terytorialnej. Które państwa cechują się największym przyrostem oraz najmniejszą liczbą zgonów?

Najbardziej zaludnione miejsca świata to:

  • Chiny – około 1 mld 398 mln ludzi, 
  • Indie – około 1 mld 370 mln ludzi, 
  • USA – około 330 mln ludzi, 
  • Indonezja – około 270 mln ludzi, 
  • Pakistan – około 215 mln ludzi, 

Jak widać wśród najbardziej zaludnionych terytoriów znajdują się kraje Azjatyckie. Dwa czołowe miejsca ponad 4 krotnie przewyższają liczbę społeczeństwa poniżej umiejscowionych w rankingu krajów. 

Państwa z najmniejszą liczbą ludności – klasyfikujące się w ostatniej 50 – tce listy rankingowej, to:

  • Andora – około 76 tys.,
  • Dominikana – około 74 tys.,
  • Wyspy Owcze – około 51 ty.,
  • Wyspa Świętej Heleny – około 7 tys.,
  • Watykan – około 1 tys.,

Najmniej zaludnionym państwem świata jest Georgia Południowa i Sandwich Południowy, gdzie w 2012 roku zamieszkiwało 26 osób. Polska znajduje się na 36 miejscu światowej listy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *