Największe lotniska świata – ranking lotnisk na świecie

Nie da się ukryć, że transport lotniczy, w przypadku pasażerów jest jednym z najbardziej komfortowych i najszybszych sposobów na pokonanie dużych odległości. Nic więc dziwnego, że z roku na roku na porty lotnicze przekazywane są coraz większe sumy pieniędzy. Które lotniska zatem dzierżą miano największych na świecie pod względem powierzchni?.

Największe lotniska świata- Port Lotniczy Ad-Dammam, Arabia Saudyjska

To największy port lotniczy na świecie, zajmujący powierzchnię 78 tysięcy hektarów. Lotnisko Króla Fahda w pobliżu miasta Ad-Dammam rocznie obsługuje około 15 milionów pasażerów. Zostało ono otworzone w roku 1999. Oprócz sześciu terminali dla podróżnych, znajduje się tam także Terminal Królewski- Royal Terminal, który obsługuje wyłącznie saudyjską rodzinę królewską i przedstawicieli rządu. Na lotnisku znajdziemy oprócz sklepów i sklepików także meczet, do którego jednocześnie może wejść ponad 2 tysiące wiernych.

Największe lotniska świata- Port Lotniczy Denver, USA

Port lotniczy w hrabstwie Denver w stanie Kolorado, to największy tego typu obiekt w Stanach Zjednoczonych i drugi pod względem wielkości na świecie. Zajmuje on powierzchnię 13 726 hektarów. To główne lotnisko najpopularniejszych amerykańskich przewoźników lotniczych. Ciekawostką jest fakt, że lotnisko to nie generuje największego w USA ruchu, na co wpływ może mieć chociażby brak bezpośrednich lotów do Azji.

 Największe lotniska świata- Port Lotniczy Dallas- Fort Worth, USA

Kolejne w zestawieniu lotnisko w Stanach Zjednoczonych. Powierzchnia to 7 800 hekatrów. Port lotniczy pomiędzy miastami Dallas i Fort Worth w Teksasie, został otwarty w 1973 roku. Lotnisko to zostało sprytnie zaprojektowane. Dysponuje ono 5 terminalami i aż 165 wejściami. Wszystko po to, by zminimalizować dystans jaki musi pokonać pasażer od miejsca parkingowego do budynku lotniska

Największe lotniska świata- ranking

Poza wspomnianą wyżej, niekwestionowaną czołówką, znajdziemy także inne lotniska, które imponują swoimi rozmiarami. Oto one:

  • Port Lotniczy Szanghaj-Pudong, Chiny– to lotnisko może pochwalić się powierzchnią 3 350 hektarów. Oprócz ruchu pasażerskiego, jest także ważnym węzłem dla transportu cargo.
  • Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, Francja– to francuskie lotnisko zajmuje powierzchnię 3 200 hektarów. Jest to także jedno z najbardziej zatłoczonych lotnisk w Europie.
  • Port Lotniczy Madryt-Barajas– jedno z ważniejszych węzłów komunikacji powietrznej w Europie. Lotnisko Adolfo Suarez Madryt- Barajas ma powierzchnię 3 050 hektarów i jest zlokalizowane zaledwie 13 kilometrów od centrum Madrytu.
  • Port Lotniczy Bangkok- Suvarnabhumi, Tajlandia–  lotnisko o powierzchni 2 980 hektarów, może poszczycić się najwyższą wolnostojącą wieżą kontrolną na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *