Szkolnictwo podstawowe w Hiszpanii

Malaga, położona w samym sercu hiszpańskiego wybrzeża Costa Del Sol, od dawna przyciąga wielu ludzi poszukujących śródziemnomorskiego stylu życia nie tylko na wakacje w Hiszpanii, ale także po to, aby zamieszkać tam na stałe. Jeśli myślisz o przeprowadzce swojej rodziny do tego pięknego, relaksującego i przyjaznego miasta portowego, pierwszą rzeczą, o którą musisz się postarać, jest zapewnienie dobrej edukacji dla swoich dzieci. Na szczęście Costa Del Sol i reszta Hiszpanii posiada szeroką gamę żłobków, przedszkoli i szkół o profilu międzynarodowym.

Obowiązek szkolny w Hiszpanii rozpoczyna się u dzieci od 6 roku życia, natomiast już od 3 roku życia dzieci zapisywane są do przedszkola (tzw. educación infantil), które dobrze przygotowuje je do późniejszej edukacji. Od 6 do 12 roku życia uczą się w szkole podstawowej, czyli w educación primaria. Następnie, w wieku od 12 do 16 lat, odbywa się nauka na poziomie szkoły średniej 1, zwana „educación secundaria obligatoria” (ESO).

Przedszkole w Hiszpanii

Szkolnictwo w Hiszpanii (https://agnesinversiones.com/2021/06/co-warto-wiedziec-o-szkolnictwie-podstawowym-w-hiszpanii/) ma długą tradycję. Nauka zaczyna się już w przedszkolu, które zwykle jest finansowane przez państwo (educación infantil). Termin „przedszkole” obejmuje zarówno żłobki (guardería), jak i przedszkola (jardín de la infancia). Liczba miejsc w tych palcówkach różni się w zależności od regionu. Przedszkole zwykle podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy: primer ciclo (ciclo 1º) przeznaczony jest dla dzieci od 1 do 3 lat, a drugi: segundo ciclo (ciclo 2º) dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Niektóre przedszkola są zaprojektowane bardziej jako miejsca opieki nad dziećmi niż jako placówki edukacyjne. Te, które są dobrze zorganizowane, wprowadzają dzieci w środowisko szkolne i koncentrują się na podstawowych umiejętnościach, takich jak koordynacja, rozwijanie pewności siebie i przygotowanie dzieci do zajęć w grupach. W ostatnich latach w przedszkolach wprowadzono również umiejętność czytania, pisania i liczenia jako element przygotowania do szkoły podstawowej. Ze względu na dużą liczbę szkół brytyjskich na Costa del Sol, planuje się także wprowadzenie lekcji angielskiego od 3 lub 4 roku życia w całej Hiszpanii.

Dodatkowo działa wiele płatnych żłobków i przedszkoli, które zazwyczaj przyjmują dzieci już od 2 roku życia i czasami są one już zintegrowane ze szkołą podstawową. Opłaty są zazwyczaj stosunkowo niskie, a ustalenia dotyczące pory przebywania dziecka bardzo elastyczne. Rodzice mogą wybrać, czy ich dziecko będzie uczęszczać do przedszkola rano, po południu, czy tylko w wybrane dni. Wiele obiektów oferuje również transport dla dzieci.

Szkoła podstawowa w Hiszpanii

Edukacja w Hiszpanii na poziomie podstawowym trwa sześć lat i zapewnia kształcenie ogólne, podobnie jak w polskich szkołach. Nauka podzielona jest na trzy cykle po dwa lata każdy, przy czym uczniowie nie mogą opuścić pierwszego roku. Oznacza to, że uczniowie, którzy nie osiągają zadowalających wyników w pierwszym roku, otrzymują dodatkową szansę. Tylko jeśli w drugim roku tego samego cyklu wypadną poniżej normy, muszą powtórzyć rok szkolny. Po każdym roku szkolnym wydawane karty raportowe. Praca uczniów oceniana jest w skali od 1 do 10 punktów, przy czym 10 punktów jest oceną najwyższą.

Już w szkole podstawowej uczniowie uczą się pierwszego języka obcego, zazwyczaj angielskiego i jednego z wielu języków regionalnych, takich jak kataloński, baskijski, walencki, galicyjski. Około 70% dzieci uczęszcza do szkół publicznych, a około 30% do prywatnych, są też placówki półprywatne. Jednak niezależnie od typu, wszystkie szkoły w Hiszpanii mają obowiązek nauczania dzieci według tego samego schematu ustawowego.

Jeżeli chodzi o szkoły międzynarodowe, Hiszpania jest jednym z najtańszych krajów w Europie. Wiele z nich zostało stworzonych specjalnie dla nowych mieszkańców Hiszpanii, którzy przybywają z całej Europy. Oferują one wszystkie typowe cechy, których można oczekiwać od szkoły międzynarodowej, w tym nauczycieli mówiących po angielsku, francusku i niemiecku. Program nauczania w szkole jest na bardzo dobrym poziomie i oferuje wiele dodatkowych zajęć sportowych i pozalekcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *