Czy warto studiować zarządzanie zasobami ludzkimi?

Umiejętność zarządzania kapitałem ludzkim jest bardzo ceniona na ówczesnym rynku pracy. Sprawne zarządzanie talentami pracowników jest sukcesem każdego przedsiębiorstwa – z tej wiedzy czerpią nie tylko podwładni, ale i właściciele firm i organizacji. Czy warto podjąć studia na kierunku HR? Ofert pracy nie brakuje, a perspektywa rozwoju oraz zarobków jest bardzo obiecująca.

Fundament każdej organizacji

Za każdym sukcesem stoją ludzie. Umiejętność wykorzystania poszczególnych talentów to cecha, którą wykształca się latami na drodze kierunkowej edukacji. Chcąc być ekspertem w swojej dziedzinie, warto zgłębiać branżową wiedzę, zdobywając kolejne szczyty. Środkiem do celu będą hr studia podyplomowe.

Czym zajmuje się HR-owiec?

HR to skrót pochodzący od angielskiego terminu Human Resources. Obejmuje złożony proces zarządzania zasobami ludzkimi, a w skład działań wchodzą między innymi zatrudnianie, szkolenie i wdrażanie nowych pracowników, zarządzanie talentami w organizacji (bez względu na jej rozmiar), organizacja systemu wynagrodzeń i oceny pracowniczej w firmie, a także motywowanie pracowników do efektywnej realizacji swoich obowiązków.

HR można podzielić na miękki i twardy. Ten ostatni koncentruje się głównie na sprawach kadrowych i jest mocno powiązany z administracją oraz systemem płac. HR miękki natomiast to działania związane przede wszystkim ze szkoleniem i motywacją pracowników, a też z zarządzaniem talentami. W większych firmach działy te mogą funkcjonować niezależnie od siebie.

Obiecujące perspektywy pracy

Współczesny rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Firmy notują nieustanny rozwój. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zespół starannie wyselekcjonowanych pracowników. Za takimi sukcesami stoją osoby, które posiadają kierunkowe wykształcenie oraz ugruntowaną wiedzę z zakresu human resources.

Zarządzanie zasobami ludzkimi – dla kogo?

W tym zawodzie doskonale odnajdą się osoby komunikatywne, szybko nawiązujące i potrafiące podtrzymać relacje z ludźmi. Kandydat na studia podyplomowe HR powinien mieć umiejętność wykorzystania ludzkich talentów w miejscu, gdzie mogą być najbardziej przydatne.

Zarządzanie kapitałem ludzkim to pełnoetatowa praca w każdej organizacji. Absolwent tego kierunku bez problemu znajdzie etat, na którym będzie rozwijał swoje umiejętności wykształcone na ścieżce edukacyjnej. Jest to praca pełna różnorodności z uwagi na rozległy zakres obowiązków. Pracownicy na stanowisku HR poszukiwani są w organizacjach państwowych, małych i średnich firmach, a przede wszystkim w dużych korporacjach.

Specjalista ds. HR może również założyć własną działalność gospodarczą i reklamować swoje usługi jako niezależny konsultant. Wówczas może podjąć współpracę z wieloma zleceniodawcami, samodzielnie decydując o trybie i godzinach pracy.

Czy warto studiować HR?

Codzienność HR-owca to praca pełna wyzwań, które wymagają głębokich analiz, a nieraz błyskawicznych decyzji. Potencjał rozwoju w tym sektorze jest bardzo duży, a zarobki z pewnością pozwolą na zapewnienie godnych warunków do codziennego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *