Indywidualne nauczanie – jakie są jego najważniejsze zalety?
Mimo że indywidualne nauczanie przez długi czas było uważane za rodzaj edukacji stworzony przede wszystkim z myślą o dzieciach, które z różnych przyczyn nie radzą sobie w szkole, obecnie taki system cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu, że edukacja domowa okazała się niezwykle przydatnym sposobem na zachęcenie dziecka do nauki i na sprawienie, by zdobywanie wiedzy stało się jego pasją. Dzięki temu, że podczas indywidualnego nauczania dzieci nie są narażone na ciągły stres i presję, mogą skupić się na tym, co najbardziej ciekawi je w danej dziedzinie. Warto przy tym wspomnieć, że tego typu zainteresowania okazują się niezwykle pomocne również w przypadku nauki definicji czy wzorów, które zdaniem dziecka nie należą do zbyt fascynujących.
Dlaczego warto rozważyć indywidualne nauczanie dziecka?
To mit, że podczas indywidualnego nauczania dziecko zamyka się w sobie i nie ma szansy na poznanie swoich rówieśników. W rzeczywistości bardzo często okazuje się, że dzieci, które uczą się w domach i nie są narażone na krytykę ze strony klasowych koleżanek lub kolegów, lepiej radzą sobie w kontaktach z innymi osobami, a także szybciej zawierają nowe przyjaźnie. Warto przy tym wspomnieć, że indywidualne nauczanie pozwala na stworzenie takiego planu dnia, w którym dziecko będzie również miało możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach poza domem, na przykład dotyczących nauki języków obcych, gry na instrumencie czy rozwijania zdolności sportowych. Wówczas młody człowiek może nie tylko spędzić czas w praktyczny sposób, ale także zaprzyjaźnić się z dziećmi, które mają podobne pasje.
Niewątpliwą zaletą indywidualnego nauczania okazuje się również brak stresujących sprawdzianów i ocen. Jako że system oceniania w publicznych szkołach wciąż bywa niedopracowany, u wielu młodych ludzi staje się dodatkowym powodem do kompleksów i zmartwień. Ponadto niezbyt zdrową sytuacją staje się moment, w którym dzieci rywalizują między sobą, aby za wszelką cenę uzyskać dobrą ocenę ze sprawdzianu czy z pracy domowej – nawet wtedy, gdy oznacza to konieczność ściągania lub odrabiania lekcji poprzez przepisywanie zadań z internetu. Dlatego też indywidualne nauczanie sprawia, że dziecko nie czuje presji związanej z ocenami i może bez wstydu skupić się na tym, czego jeszcze dobrze nie rozumie.
Jak zaplanować indywidualne nauczanie, aby nie przemęczać i nie zniechęcać dziecka?
Nie jest tajemnicą fakt, że podstawa programowa stworzona z myślą o dzieciach często staje się dla nich dużym wyzwaniem, które trudno opanować w ciągu jednego przewidzianego roku. Z tego też powodu nauczyciele w szkołach nie mają czasu, by skupić się na problemach i wątpliwościach poszczególnych uczniów. Warto jednak wspomnieć, że rozsądne zaplanowanie nauczania może przynieść wiele korzyści i znacznie przyspieszyć naukę. Dobrym pomysłem będzie między innymi zwrócenie uwagi na fakt, że mózg dziecka pozostaje w pełnym skupieniu przez około 15-20 minut, w niektórych przypadkach, na przykład podczas dużego zaangażowania w omawianą kwestię, czas ten może wydłużyć się do 40 minut. Z tego też powodu warto pamiętać o tym, aby planować lekcje w sposób, który pozwoli na uzyskanie jak najlepszych wyników w nauce.