Największe wyspy na Morzu Bałtyckim – ranking

Morze Bałtyckie to typ morza śródlądowego w północnej Europie. Łączy się ono z Morzem Północnym dzięki płytkim Cieśninom Duńskim oraz Skagerrak i Kattegat. Nie da się ukryć, że jest to morze uwielbiane przez turystów. Jeszcze większą popularnością cieszą się usytułowane na Bałtyku wyspy. Poznajmy największe z nich.

Największe wyspy na Morzu Bałtyckim- Gotlandia

Gotlandia dzierży miano największej wyspy Morza Bałtyckiego. Należy ona do Szwecji i ma powierzchnię 3143 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje ją prawie 58 tysięcy osób, a na same wyspie znajduje się aż 9 pokaźnych jezior. Znajdziemy tam także rzeki: Gothemsam i Snoderan. Cała linia brzegowa jest nizinna, a najwyższe wzniesie to zaledwie 83 metry ponad poziomem morza. Stolicą i zarazem największym miastem wyspy jest Visby, które zamieszkuje około połowa populacji Gotlandii. Mieszkańcy trudnią się przede wszystkim rybołówstwem i rolnictwem.

Największe wyspy na Morzu Bałtyckim- Sarema

Wyspa ta należy do Estonii. Odgradza ona Zatokę Ryską od otwartego morza. Jej powierzchnia to 2673 kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje ją około 40 tysięcy osób. Linia brzegowa wyspy to aż 1300 kilometrów. Znajdziemy na niej jeziora, które powstały poprzez odcięcia zatok, a także niewielkie rzeki. W zachodniej części wyspy utworzony został Park Narodowy Vislandii. Kuressaare to jedyne miasto na wyspie, oprócz rozsianych, mniejszych wiosek i osad. Zamieszkuje je około 15 tysięcy osób, a także znajduje się tam port lotniczy. Wyspa słynie przede wszystkim ze swoich klifów.

Największe wyspy na Morzu Bałtyckim- Olandia

Olandia również należy do Szwecji i jest trzecią co do wielkości wyspą Morza Bałtyckiego. Zajmuje powierzchnie 1347 kilometrów kwadratowych, a populacja wyspy to około 25 tysięcy mieszkańców. Największym miastem Olandii jest Borgholm, w którym mieszka około 3 tysiące ludzi. Z Olandią związana jest legenda, którą opowiadają miejscowi. Wyspa ma być bowiem pozostałością po skrzydłach wielkiego motyla, który przelatując utracił je i zakończył swój lot właśnie na Morzu Bałtyckim.

Największe wyspy na Morzu Bałtyckim- ranking 

Poza trzema największymi wyspami, warto także wyróżnić:

  • Lolland– wyspa należąca do Danii, o powierzchni około 1242 kilometrów kwadratowych.
  • Hiuma– to kolejna estońska wyspa na Morzu Bałtyckim. Zajmuje powierzchnię 989 kilometrów kwadratowych.
  • Rugia– to wyspa należąca do Niemiec, będąca jednocześnie największą wyspą tego kraju. Jej powierzchnia to 926 kilometrów kwadratowych
  • Fasta Aland– należy do archipelagu Wysp Alandzkich. Powierzchnia to około 650 kilometrów kwadratowych.
  • Bornholm– to kolejna duńska wyspa, w południowo zachodniej części Bałtyku. Może pochwalić się ona powierzchnią 588 kilometrów kwadratowych.
  • Kemionsaari– pierwsza w zestawieniu wyspa należąca do Finlandii, o powierzchni 524 kilometrów kwadratowych.
  • Falster– wyspa należąca do Danii, położona między Zelandią a Lolland. Jej powierzchnia to 514 kilometrów kwadratowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *