Najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne wspierające interaktywne nauczanie

Coraz częściej mówi się o nauczaniu interaktywnym i o konieczności uwzględnienia tego typu metod na różnorodnych etapach nauki w szkole. Co dokładnie oznacza ten termin i jakie pomoce naukowe wybrać, by dobrze przygotować placówkę edukacyjną do wyzwań nowoczesnego systemu nauczania? W dzisiejszym artykule staramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Interaktywne nauczanie – dlaczego warto wykorzystać takie metody?

Interaktywne nauczanie to dynamiczne podejście, które motywuje osoby biorące w lekcji do różnych aktywności. W miejscu klasycznych metod pojawiają się więc rozwiązania mające zachęcić uczniów do zdobywania wiedzy i ułatwić przyswajanie informacji. Duże znaczenie w tym procesie może mieć interakcja z zasobami w postaci zróżnicowanych pomocy dydaktycznych.

Interaktywne nauczanie nie oznacza trzymanie się jednego, jasno określonego schematu. Wręcz przeciwnie, jego zaletą jest to, że takie metody wyróżnia duża różnorodność. Nauczyciel może więc np. wdrożyć nauczanie problemowe (uczniowie biorą czynny udział w znalezieniu rozwiązania), opierać się na działaniu improwizowanym, spontanicznym, organizować burzę mózgów czy przeprowadzać eksperymenty, w których biorą udział uczniowie.

Interaktywne nauczanie to całkiem nowe możliwości angażowania uczniów zajęć. Dzięki odpowiednim materiałom dydaktycznym i interaktywnym narzędziom dzieci nie tylko szybciej zapamiętują informacje, ale też chętniej angażują się podczas lekcji i częściej wyrażają szczere zainteresowanie. Odpowiednie pomoce dydaktyczne znajdziesz na stronie https://jangar.pl/pl/

Pomoce dydaktyczne wspierające interaktywne nauczanie

Wśród takich propozycji znajdziemy zarówno te mniej zaawansowane, jak i takie, bazujące na innowacyjnych technologiach. Skupmy się na tej drugiej grupie. Zaliczymy do nich takie pomoce dydaktyczne jak:

  1. monitory interaktywne

Urządzenia wyróżniają się wysoką łatwością obsługi oraz oferują znakomitą jakość obrazu. Pozwalają na interaktywną prezentację treści. Dodatkowo wzbogacone są o ciekawe rozwiązania graficzne i funkcjonalne, co sprawia, że lekcje są jeszcze ciekawsze i bardziej angażujące.

  1. programy interaktywne

Multimedialne pomoce tego typu kierowane są do różnych grup wiekowych. Wystarczy komputer z napędem, by dziecko mogło zgłębiać nową wiedzę przedstawioną w atrakcyjny i nietuzinkowy sposób. W ofercie profesjonalnych sklepów, dostarczających pomoce dydaktyczne dla placówek edukacyjnych znajdziemy zarówno programy multimedialne skupione na jednym, konkretnym zagadnieniu (np. układ trawienny) oraz bardziej złożone pomoce w postaci multimedialnych pracowni (pozwalających na organizację testów, zlecanie prac domowych i różnorodnych zadań).

  1. wirtualne laboratoria

Obejmują potężny zbiór zagadnień z podstawy programowej (z zakresu podstawowego i rozszerzonego). Wirtualne laboratoria mogą też zawierać ilustracje, zdjęcia, filmy, interaktywne atlasy, czy modele 3D.

Nowoczesne produkty, w postaci pomocy dydaktycznych wspierających interaktywne nauczanie, oferuje m.in. Jangar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *