TOP 10: Najwyższe góry świata – spis najwyższych gór na świecie

Najwyższe góry świata to temat budzący ogromne emocje. Co kryje w sobie droga na najwyżej położone górskie szczyty, która pochłonęła życie tak wielu osób, marzących o spojrzeniu na świat z jego dachu? Śmiałkowie decydujący się na zdobywanie najwyższych gór świata, bywają nazywani i szaleńcami i ludźmi godnymi, są krytykowani i podziwiani i z pewnością nie można odmówić im jednego: ogromnej odwagi i samozaparcia w dążeniu do realizowania swojej pasji. Gdzie znajdują się najwyższe góry świata i z jaką wysokością przychodzi się zmierzyć ludziom, którzy decydują się na ich zdobycie? 

Spis 10 najwyższych gór świata, gdzie się znajdują ?

Najwyższe góry świata znajdują się w paśmie Himalajów w Azji południowej. To właśnie tam, niezależnie od pory roku miłośnicy wspinaczki próbują swoich sił, które to próby równie często kończą się sukcesem, jak i porażką. Jak wysokie są najwyższe góry świata? Oto ranking przedstawiający 10 najwyższych szczytów na świecie.

  • Annapurna 1 – ranking otwiera położona w Neapolu Annapurna 1 o wysokości 8091 m.n.p.m. Annapurna 1 jest pierwszym ośmiotysięcznikiem, który został zdobyty przez człowieka.
  • Nanga Parbat – Naga Góra, bo tak tłumaczy się nazwę szczytu, znajduje się Indiach i mierzy aż 8126 m.n.p.m. Mimo że jest to 9 pod względem wielkości ośmiotysięcznik, to jest zarazem najtrudniejszy do zdobycia, ze względu na brak znajdujących się w sąsiedztwie wzniesień, które mogłyby chronić wspinaczy przed wiatrem.
  • Manaslu – znajdujący się w Chinach i Nepalu Manaslu, o wysokości 8156 m.n.p.m, najpóźniej z wszystkich ośmiotysięczników został dokładnie zbadany przez ludzi.
  • Dhaulagiri – szczyt położony w Nepalu, góra o wysokości 8167 m.n.p.m, aż do połowy wieku 19 była uznawana za najwyższą na świecie.
  • Cho Oyu – góra położona w Chinach i Nepalu, technicznie uważana jest za jedną z najłatwiejszych do zdobycia, mimo wysokości 8201 m.n.p.m
  • Makalu – położona w Chinach i Nepalu góra, mierzy 8463 m.n.p.m, jedna z najsilniej zlodowaconych gór.
  • Lhotse – znajduje się w Chinach i Neapolu, mierzy 8516 m.n.p.m, góra ta pochłonęła życie wielu ofiar, w tym znanego Polskiego Himalaisty – Jerzego Kukuczki
  • Kanczendzonga – położona w Indiach góra może poszczycić się wysokością 8586 m.n.p.m, góra jest bardzo trudna technicznie do zdobycia, sposób wszystkich ośmiotysięczników była zdobywana najrzadziej.
  • K2 – szczyt mierzy 8611 m.n.p.m  – ośmiotysięcznik, który nie został zdobyty zimą.
  • Mount Everest – 8848 m.n.p.m – najwyższy szczyt na ziemi, mimo imponującej wysokości góra nie jest jednak wymagająca technicznie, przez co była zdobywana dużą ilość razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *