TOP 10: najwyższe wulkany na świecie

10. Sangay – 5230 m n.p.m.

Jest to czynny wulkan położony w Ekwadorze – Kordyliery Wschodnie. Znajduje się on na terenie parku narodowego o tej samej nazwie. Należy to tzw. „Drogi wulkanów”. Wulkan przebudził się w 1728 roku. 20 września 2020 roku dokonał kilku gwałtownych erupcji, którym towarzyszyła chmura popiołu unosząca się nawet 10 metrów nad kraterem, jest to jeden z najaktywniejszych i najgroźniejszych wulkanów. Po raz pierwszy zdobyli go Robert T. Moore, Terris Moore, Waddel Austin i Lewis Thorne, a było to 4 sierpnia 1929 roku.

9. Pico de Orizaba – 5636 m n.p.m.

Wulkan pozostający w długotrwałym stanie uśpienia (jego ostatnia erupcja wystąpiła w 1941 roku) i jednocześnie najwyższy szczyt Meksyku i trzeci w Ameryce Północnej. Punkt startowy wszelkich wypraw znajduje się w Tlachichuca. Największe wrażenie robi, gdy spojrzy się na niego od strony Zatoki Meksykańskiej. Wulkan należy do pasma Kordylierów Wulkanicznych, a geograficznie znajduje się w miejscowości Puebla. Jako pierwsi zdobyli go F. Maynard i G. Reynolds w 1848 roku. Nie bez powodu jest nazywany Gwieździsta Górą, ponieważ jego meksykańska nazwa to Nahuatl (tzn. Góra Gwiazdy).

8. Tupungatito – 5640 m n.p.m.

Szczyt leżący na granicy Chile i Argentyny, na wschód od Santiago. Jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w południowej części And. Ostatnią erupcję miał w 1987 roku i była ona statystycznie niewielka. Posiada aż dwanaście kraterów. Występowały pod nim trzęsienia wulkaniczno-tektoniczne, te w sierpniu 2015 roku, miało niestety tragiczne skutki.

7. Elbrus – 5642 m n.p.m.

Najwyższy szczyt Kaukazu położony na terytorium Rosji, niedaleko granicy z Gruzją. Ostatnia erupcja nastąpiła około 50 roku naszej ery, stał się obecnie niewyczerpalnym alternatywnym źródłem energii. Po raz pierwszy został zdobyty 22 lipca 1829 roku. Jest zaliczany do „Korony Ziemi”, jako najwyższy ze szczytów Europy. Niestety, ale wulkan znalazł się również w rankingu najbardziej zanieczyszczonych gór świata i znajduje się w czołówce.

6. Kibo – Kilimandżaro – 5895 m n.p.m.

Znajduje się w Tanzanii i jest częścią szczytu Uhuru (pozostałość po wulkanie Kibo), a co za tym idzie – częścią masywu Kilimandżaro. Jest to największa góra i wulkan w Afryce. Całkowicie wygasł, a najpiękniejsze widoki zobaczymy od strony Kenii. Szczyt został po raz pierwszy zdobyty w październiku 1889 roku przez Hansa Meyera wraz z przewodnikiem Ludwikiem Purtschellerem. Jest to tzw. Góra Światłości, której cześć oddawali m.in. Masajowie.

5. Cotopaxi – 5897 m n.p.m.

Jest to czynny wulkan znajdujący się na Prowincji Pichincha w Ekwadorze, niedaleko miasta Quito. Należy do pasma Kordylierów Środkowych (Andy). Charakterystyczny dla niego jest niemal idealny stożkowaty kształt. Po raz pierwszy został zdobyty 28 listopada 1872 roku przez W. Reissa oraz A. Escobara. Ostatnia erupcja wulkany wystąpiła w 2015 roku i był przez pewien czas zamknięty dla ruchu turystycznego. Znajduje się w malowniczym parku narodowym o takiej samej nazwie.

4. Lascar – 5990 m n.p.m.

Znajduje się w północnej części Chile. Jest to najbardziej aktywny wulkan w Środkowych Andach. Miejsce to wiąże się z wieloma legendami. Ostatnia erupcja wystąpiła w 2007 roku, jednak tą najsilniejszą była ta w 1993 roku, podczas której materiały erupcyjne zostały wyrzucone aż pod Buenos Aires. Jest to stratowulkan, który na swoim szczycie ma aż sześć aktywnych kraterów.

3. Antofalla – 6450 m n.p.m.

Zajmuje płaskowyż Puna de Atacama w północno-zachodniej Argentynie. Jeden z najwyższych szczytów Ameryki Południowej. Jest to drugi pod względem wysokości, czynny wulkan w Andach Środkowych. Został zdobyty już w 1500 roku. Pokryty wiecznymi śniegami. Wokół niego znajdują się ruiny starych budowli ludów Inkaskich.

2. Llullaillaco – 6739 m n.p.m.

Znajduje się w Ameryce Południowej w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile, na obszarze Puna de Atacama, czyli tam, gdzie wulkan Antofalla. Również jest związany z ludem Inkaskim, w XXI w. znaleziono tam zwłoki dzieci tego plemienia – tzw. Dzieci Mrozu. Podobnie jak poprzednik pokryty jest wiecznymi śniegami, na który wpływa klimat zwrotnikowy. Wulkan jest uśpiony. Najstarsze ściany Llullaillaco mają nawet 1,5 miliona lat.

1. Ojos del Salado – 6893 m n.p.m.

Najwyższy szczyt Chile, położony dokładnie na granicy z Argentyną. Drzemiący wulkan jest drugim szczytem na półkuli południowej. Pierwszego wejścia na wulkan dokonali w 1937 roku Polacy – Jan Alfred Szczepański oraz Justyn Wojsznis. Uroku dodają mu słone jeziorka w okolicach. Wyprawy najczęściej rozpoczynają się z miasta Copapio. Jest to cel wielu turystów, ponieważ po drodze na szczyt można spotkać różne ruiny, jeziorka, gorące źródła i dużo więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *