TOP 20: Największe morza i oceany na świecie – spis
Jedna Ziemia, 7 kontynentów, 5 oceanów, 71 mórz, 117 mln jezior i niezliczona liczba rzek. Nasza planeta dzięki akwenom wodnym jest jedynym miejscem w Układzie Słonecznym, które możemy zamieszkać, ale czy każdy z nas potrafi wymienić największe morza i oceany na świecie? Warto posiadać tę podstawową wiedzę geograficzną, zwłaszcza w czasach kryzysu ekologicznego.
Jakie są największe oceany na świecie?
Słone wody pokrywają aż 70,8% powierzchni naszej planety – zaledwie 29,2% stanowią lądy. Największym i najstarszym oceanem jest Pacyfik, zwany inaczej Oceanem Spokojnym lub Oceanem Wielkim. Zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego (pacífico – spokojny), którą nadał Ferdynand Magellan podróżując dookoła świata, oceniając wody Pacyfiku jako niezwykle spokojne.
Drugi do co wielkości ocean to Atlantyk, zwany Oceanem Atlantyckim. Jego powierzchnia stanowi 29,4% Wszechoceanu. W starożytności Portugalczycy i Hiszpanie określali go jako Morze Ciemności. Trzeci jest Ocean Indyjski, który jak sama nazwa wskazuje otacza terytorium Indii oraz stanowi 20% powierzchni Wszechoceanu. Kolejny jest Ocean Południowy, zwany Antarktycznym. Najmniejszym i prawdopodobnie najmłodszym zbiornikiem wodnym w kategorii oceanów jest Ocean Arktyczny, zwany Morzem Północnym.
Top 20 mórz na świecie
Ogólna powierzchnia mórz wynosi ok. 40 mln km², co stanowi około 11% powierzchni Wszechoceanu. Na świecie naukowcy potwierdzają istnienie 71 mórz (nie licząc Morza Kaspijskiego i Martwego, które de facto są dużymi, słonymi jeziorami. Morza dzielimy na wewnątrzkontynentalne (np. Morze Bałtyckie), międzykontynentalne (np. Morze Karaibskie), międzywyspowe (np. Morze Irlandzkie), przybrzeżne (np. Morze Południowochińskie) oraz otwarte (np. Morze Północne).
Oto lista największych morskich akwenów na świecie:
- Śródziemne w Australii,
- Filipińskie,
- Koralowe,
- Amerykańskie M. Śródziemne,
- Arabskie,
- Sargassowe,
- Południowochińskie,
- Weddella,
- Karaibskie,
- Śródziemne,
- Zatoka Gwinejska,
- Tasmana,
- Zatoka Bengalska,
- Beringa,
- Ochockie,
- Zatoka Meksykańska,
- Zatoka Alaska,
- Barentsa,
- Norweskie,
- Wschodniochińskie.
Największe morza i oceany na świecie vs ekologia
Morza i oceany pełnią kluczową rolę na naszej planecie, ponieważ wytwarzają dużą część dostępnego tlenu oraz regulują klimat. W wodnej części Ziemi żyje mnóstwo gatunków zwierząt, takich jak ryby i owoce morskie, które jako źródło białka codziennie lądują na naszych talerzach. Świadomość ludzi na temat stabilności ekologicznej mórz i oceanów sprawi, że z czasem zadbamy o dziką naturę akwenów, co będzie miało niebagatelny wpływ również na nas.
Fajne!