5 najciekawszych miast Szwecji
Skandynawia zachwyca przepiękną przyrodą, niezwykłymi zabytkami i malowniczymi miastami. Wiele z nich można zobaczyć podczas weekendowej wyprawy, na inne lepiej zarezerwować nieco więcej czasu. Sprawdź, jakie są najciekawsze miasta Szwecji i udaj się na niezapomniany wyjazd do jednego z nich lub zaplanuj wycieczkę objazdową!
Pierwszy punkt podróży: Ystad
Jeśli decydujesz się na podróż promem, zarezerwuj rejs do Ystad. Prom Świnoujście – Ystad to jedno z najpopularniejszych połączeń, na które warto się zdecydować ze względu na możliwość zwiedzenia miasta. Wiele osób uznaje to miasto jedynie za przystanek na drodze do Malmö czy Göteborgu. Warto jednak poświęcić nieco czasu na spacer po Ystad, które zachwyca XIII-wiecznym układem uliczek i szachulcowymi kamieniczkami.
Wycieczka do Ystad to też nie lada gratka dla miłośników twórczości Henninga Mankella – właśnie w Ystad, przy ulicy Mariagatan 10, mieszkał komisarz Kurt Wallander, słynny bohater książek szwedzkiego pisarza. Na zwiedzających czeka tu również sporo zabytków, w tym klasztor Franciszkanów z 1267 roku i Kościół Najświętszej Marii Panny. Ystad to także ulubione miejsce morsów, dlatego jeśli szukasz atrakcyjnej lokalizacji na zimowe morsowanie, weź pod uwagę wycieczkę do południowej Szwecji.
Z wizytą w Malmö
Kierując się na północny zachód od Ystad, trafimy do Malmö – stolicy Skanii i trzeciego pod względem wielkości miasta Szwecji. To malownicze miasto portowe warto odwiedzić ze względu na średniowieczne śródmieście, piaszczyste plaże znajdujące się niemal w centrum oraz wspaniałe restauracje i kawiarnie. Miłośnicy zabytków z pewnością będą zachwyceni XVI-wiecznym Ratuszem, natomiast pasjonaci nowoczesnej architektury nie wyjdą z podziwu nad Turning Torso – najwyższym budynkiem mieszkalnym w całej Szwecji.
Podczas pobytu w stolicy Skanii nie można pominąć wizyty w Malmöhus, najstarszym renesansowym zamku w Skandynawii. Niedaleko znajduje się też Muzeum Techniki i Komunikacji, którego największą atrakcją jest okręt podwodny U3. Zachęcamy także do małego wypadu na drugi koniec mostu Öresund, czyli do Kopenhagi. To najdłuższe w Europie połączenie między dwoma państwami (7845 m) łączy Szwecję i Danię, dlatego wycieczkę do Malmö warto zakończyć wizytą u Małej Syrenki.
Zwiedzamy Helsingborg
Kolejnym ciekawym miastem portowym Skanii jest Helsingborg, który urzeka barokowymi uliczkami i przypominającym bulwar centrum. Stare Miasto w Helsingborgu uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w całej Szwecji, a to za sprawą takich zabytków jak neogotycki Ratusz z wysoką wieżą, najstarszy w mieście dom szachulcowy Jakob Hansens Hus (1641) czy ceglana wieża Kärnan, która była niegdyś częścią XII-wiecznej twierdzy. Będąc w mieście, warto również zobaczyć XIV-wieczny Kościół Najświętszej Marii Panny, który zachwyca gotycką zabudową, a także Pałac Sofiero (1864), wokół którego znajduje się przepiękny park z ogrodami.
Helsingborg znajduje się w najwęższym miejscu Öresundu o szerokości zaledwie 4 km. Dokładnie naprzeciwko szwedzkiego Helsingborgu leży duński Helsingør. Granicę można pokonać podczas przeprawy promowej. Warto to zrobić ze względu na niezwykłą atrakcję zlokalizowaną po duńskiej stronie – chodzi oczywiście o Zamek Hamleta (Kronborg), gdzie Szekspir umieścił akcję swojej słynnej tragedii. To prawdziwa gratka dla miłośników literatury i XVI-wiecznych budowli!
Göteborg – nie tylko park rozrywki
To drugie co do wielkości miasto Szwecji przyciąga turystów portowym klimatem i największym parkiem rozrywki w całej Skandynawii. Znajdujący się w mieście Liseberg to założony w 1923 roku lunapark, który magazyn Forbes uznał za najlepszy na świecie. Każdego roku Liseberg sprzedaje ponad 3 miliony biletów, a przyjeżdżają tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i spragnieni rozrywki dorośli. Odwiedzający znajdą tu mnóstwo atrakcji – ponad 42 kolejki, a także stoiska z grami, sceny muzyczne i parkiet taneczny. Na zmęczonych wrażeniami czeka szeroka oferta gastronomiczna. Do Lisebergu warto też przyjechać w okresie świątecznym, by uczestniczyć w magicznym jarmarku bożonarodzeniowym.
Göteborg to jednak nie tylko Liseberg. Podczas wizyty w mieście warto zobaczyć dawny arsenał miejski Kronhuset (1643), gdzie obecnie znajduje się wystawa poświęcona historii miasta, a także główny plac Göteborgu – Gustav Adolfs Torg wraz z zabytkowym Ratuszem (1672). Miłośnikom czasów wikińskich polecamy wizytę w Muzeum Miejskim, w którym można podziwiać wrak statku wikingów.
Sztokholm, czyli podróż do stolicy
Na naszej liście nie mogło zabraknąć stolicy, a zarazem największego miasta Szwecji. Sztokholm, uznawany za jedną z najpiękniejszych stolic świata, leży na kilkunastu wyspach, co niewątpliwie wpływa na jego wyjątkowość. Aż 1/3 powierzchni Sztokholmu zajmują parki, lasy i łąki, a kolejna 1/3 to woda.
Co zobaczyć w Sztokholmie? Z pewnością warto się udać na Gamla Stan (Stare Miasto), gdzie można znaleźć kamień runiczny wikingów, a także słynny Pałac Królewski (Kungliga Slottet), który jest oficjalną rezydencją szwedzkiej rodziny królewskiej. Miłośnicy zabytkowych świątyń powinni natomiast odwiedzić XIII-wieczny kościół Storkyrkan, gdzie Olaus Petri wygłaszał swoje kazania, czego następstwem było przyjęcie luteranizmu przez Szwecję.
Wycieczka do Szwecji – promem czy samolotem?
Podróżni wybierający się do Szwecji mogą zdecydować się na drogę morską lub powietrzną. Prom ze Świnoujścia do Ystad to jedna z najczęściej wybieranych opcji, przede wszystkim ze względu na wygodę podróży i możliwość przepłynięcia wraz z samochodem. Połączenia promowe ze Świnoujścia są jednak bardziej czasochłonne niż przelot samolotem – trzeba się liczyć z ponad 7-godzinną podróżą. Warto więc zarezerwować wieczorny prom do Ystad i przespać podróż. Dla wielu osób rejs po Bałtyku jest atrakcją samą w sobie, dlatego jeśli dysponujesz wolnym czasem, śmiało zdecyduj się na tę opcję. To także dobry sposób na przejazd z dużą ilością bagażu – podróżujący promem mogą wziąć znacznie więcej rzeczy (np. rowery, wędki, namioty itp.) niż osoby decydujące się na samolot.